Exports Sales Executive
απο το Jobs24

Ημερομηνία καταχώρησης: 21/3/2019

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Η ΜΕΛΙΣΣΑ ΚΙΚΙΖΑΣ είναι η Nο1 παραγωγός ζυμαρικών στην Ελλάδα, ενώ διατηρεί ηγετική παρουσία στις κατηγορίες που δραστηριοποιείται και διαθέτει έντονη εξαγωγική δραστηριότητα  σε περισσότερες από 35 χώρες. Οι κύριες μάρκες ζυμαρικών της εταιρίας είναι οι Melissa, Primo Gusto, Stella, ΑΒΕΖ και Βλάχα. Επιπρόσθετα, η εταιρία διαθέτει την αποκλειστική αντιπροσωπεία των διεθνώς αναγνωρισμένων Βrands HEINZ, KRAFT και DEL MONTE και έχει διακριθεί με το βραβείο Best Place to Work για τα έτη 2011, 2013, 2016 και 2017.
Στα πλαίσια της συνεχούς ανάπτυξης της, η εταιρία αναζητεί να προσλάβει ένα δυναμικό στέλεχος για τη θέση του Exports Sales Executive, ρόλος που θα αναφέρεται στον Διευθυντή Εξαγωγών.

Κύρια Καθήκοντα
  • Ευθύνη για την αύξηση των πωλήσεων και της κερδοφορίας στις υπάρχουσες αγορές ευθύνης
  • Διαχείριση της σχέσης με τους υπάρχοντες πελάτες στην περιοχή ευθύνης
  • Ευθύνη για την ομαλή διευθέτηση των παραγγελιών και φορτώσεων στην περιοχή ευθύνης
  • Πραγματοποίηση αναλύσεων στοιχείων πωλήσεων, πελατών, κερδοφορίας κλπ. και δημιουργία σχετικών παρουσιάσεων
  • Παροχή εξυπηρέτησης στους πελάτες της περιοχής ευθύνης
  • Πραγματοποίηση αναλυτικού Sales Forecasting ανά αγορά ευθύνης και πελάτη σε ετήσια και μηνιαία βάση
  • Οργάνωση  και συμμετοχή σε Διεθνείς Εκθέσεις Τροφίμων
  • Ευθύνη για την παρακολούθηση των τάσεων στις αγορές ευθύνης
  • Πραγματοποίηση συχνών ταξιδιών στο εξωτερικό με στόχο την τακτική επίσκεψη βασικών πελατών για στοχοθέτηση, διερεύνηση νέων ευκαιριών κλπ.
  • Ευθύνη σε συνεργασία με τα τμήματα Marketing και Ποιοτικού Ελέγχου για τη δημιουργία και την αναθεώρηση μακετών συσκευασίας σύμφωνα με τις εκάστοτε προδιαγραφές
  • Σε συνεργασία με το τμήμα Πιστωτικού Ελέγχου ευθύνη για την παρακολούθηση των υπολοίπων πελατών

Ακαδημαϊκά Προσόντα, Ικανότητες & Δεξιότητες
  • Πτυχίο ΑΕΙ στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, Οικονομικά, Marketing
  • Επιθυμητός Μεταπτυχιακός τίτλος στο Marketing ή Management
  • Eργασιακή εμπειρία 2-3 ετών σε Πωλήσεις σε καταναλωτικά προϊόντα θα θεωρηθεί επιπρόσθετο προσόν
  • Άριστη χρήση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας σε γραπτό και προφορικό λόγο
  • Άριστη γνώση και σωστή χρήση Η/Υ και ERP συστημάτων
  • Business acumen και στρατηγικός προσανατολισμός
  • Ανεπτυγμένη ικανότητα επικοινωνίας
  • Προσήλωση στο αποτέλεσμα

Η εταιρία προσφέρει ελκυστικό πακέτο απολαβών, επιπρόσθετων παροχών καθώς και προοπτικές ανέλιξης και συνεχή εκπαίδευση σε ένα δυναμικά αναπτυσσόμενο εργασιακό περιβάλλον.
Αποστολή Βιογραφικών Σημειωμάτων (κωδ: ΕSE_03) έως τις 29/3 επιλέγοντας Αίτηση.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑΣ

  • Σχέση εργασίας: Πλήρης Απασχόληση
  • Περιοχή: Αθήνα, Αττική-Αθήνα
  • Είδος θέσης εργασίας: Πωλήσεις
  • Εμπειρία: Αδιάφορο
  • Ημερομηνία καταχώρησης: 21/3/2019

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΜΑΣ

Η εταιρία Καριέρα ΑΕ ιδρύθηκε το 1997, με στόχο την κάλυψη των κενών στην ενημέρωση σχετικά με την αγορά εργασίας και την υποστήριξη των νέων που αναζητούν εργασία. Μέσα στα χρόνια που ακολούθησαν η εταιρία έθεσε τη βάση για τη μετεξέλιξή της σε έναν οργανισμό ευέλικτο και γρήγορα αναπτυσσόμενο, σχεδιάζοντας διαρκώς νέα προϊόντα και υπηρεσίες καριέρας, που ανταποκρίνονται στις αυξανόμενες ανάγκες του δυναμικού χώρου της αγοράς εργασίας.

Το kariera.gr είναι το ηγετικό on-line recruitment site στην Ελλάδα. Από το 2007 αποτελεί μέλος του δικτύου του CareerBuilder.com, του μεγαλύτερου site για την αγορά εργασίας στις ΗΠΑ.

Kariera.gr Hiring Solutions

Αποστολή & Όραμα μας, είναι να δημιουργήσουμε περισσότερες ευκαιρίες απασχόλησης. Συνδυάζουμε τα skill σας με την κουλτούρα της εταιρίας, ώστε η επόμενη θέση εργασίας σας να αποτελεί κατάκτηση προσωπικής επιτυχίας.

Καθαρά ανθρωποκεντρική η προσέγγιση μας, στις γνώσεις σας και τις προσωπικές σας φιλοδοξίες. Διενεργούμε τα αντίστοιχα Test των προσόντων της θέσης, όπου θα σας βοηθήσουν να ανακαλύψετε και καλύτερα τον εαυτό σας.

Είμαστε εδώ, όσο αναζητάτε εργασία!